Ratownictwo medyczne – to nie tylko jedna z najpiękniejszych pasji, ale również zawód medyczny szczególnie ważny dla realizacji zadań Systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne. Istotną misję Zakładu Ratownictwa Medycznego stanowi zatem zapewnienie wysokiej jakości kształcenia kompetencji wymaganych do wykonywania zawodu ratownika medycznego.
Zakład Ratownictwa Medycznego stanowi ośrodek kompetencji i odpowiedzialności w procesie kształcenia przeddyplomowego ratowników medycznych. Zakład wspiera także procesy dydaktyczne innych kierunków prowadzonych na Wydziale Lekarskim i Nauk o Zdrowiu w zakresie wiedzy, umiejętności i postaw związanych z pierwszą pomocą przedszpitalną i zaawansowanym postępowaniem ratunkowym wykonywanym w ramach kwalifikowanej pierwszej pomocy, w zakresie medycznych czynności ratunkowych oraz medycyny ratunkowej i medycyny katastrof.
Wyjątkowe doświadczenie i wysoko wykwalifikowana, zaangażowana kadra akademicka są gwarantem, że Studenci KAiFM uzyskują najwyższe kwalifikacje.
Obecnie trwają prace nad wdrożeniem nowych procesów dydaktycznych związanych z kształceniem podyplomowym dla ratowników medycznych, w tym studiów drugiego stopnia w zakresie ratownictwa medycznego.
Zakład Ratownictwa Medycznego opracowuje, aktualizuje i doskonali program kształcenia następujących przedmiotów realizowanych w ramach działalności Wydziału:
Pierwsza pomoc
Kwalifikowana pierwsza pomoc
Podstawy medycznych czynności ratunkowych
Medyczne czynności ratunkowe w urazach
Medyczne czynności ratunkowe w stanach zagrożenia pochodzenia wewnętrznego
Medyczne czynności ratunkowe w pediatrii
Medyczne czynności ratunkowe w geriatrii
Medyczne czynności ratunkowe w sytuacjach szczególnych
Medyczne czynności ratunkowe w urazach twarzoczaszki z elementami laryngologii i okulistyki
Farmakoterapia w ratownictwie medycznym
Elektrokardiografia w medycynie ratunkowej
Medycyna ratunkowa I
Medycyna ratunkowa II
Medycyna ratunkowa III
Medycyna ratunkowa wieku dziecięcego
Stany nagłego zagrożenia zdrowotnego - symptomatologia i diagnostyka różnicowa
Segregacja medyczna w SOR
Ratownictwo chemiczne i ekologiczne
Medycyna katastrof
Zarządzanie zespołem resuscytacyjnym
Zarządzanie zespołem urazowym
Metodyka nauczania pierwszej pomocy i kwalifikowanej pierwszej pomocy
Profesjonalizm w ratownictwie medycznym
Absolwent na rynku pracy
Praktyka zawodowa w zespole ratownictwa medycznego
Praktyka zawodowa w szpitalnym oddziale ratunkowym
Ustawowa praktyka zawodowa u dysponentów jednostek systemu
Obóz sprawnościowo – naukowy
Wykłady, ćwiczenia i laboratoria odbywają się w bardzo dobrze przygotowanych salach wykładowych i pracowniach kierunkowych, dysponujących nowoczesnym wyposażeniem dydaktycznym i multimedialnym. Uczelnia dysponuje także treningowymi, w pełni wyposażonymi ambulansami medycznymi.
Zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe realizowane są w zespołach ratownictwa medycznego, szpitalnych oddziałach ratunkowych i w oddziałach klinicznych zapewniających odpowiednią bazę dydaktyczną dla kształcenia umiejętności przewidzianych w efektach kształcenia przedmiotów ujętych w planie i programie studiów.
W ramach działalności dydaktycznej, Pracownicy Zakładu prowadzą także zajęcia w ramach Koła Naukowego „e-RKA”. Celem statutowej działalności Koła jest:
rozwijanie i kształtowanie życia naukowego wśród Studentów,
prowadzenie pod patronatem Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu prac naukowo - badawczych w celu wyrobienia samodzielności badawczej i dogłębnego opanowania wiedzy Studentów na temat ratowania ludzkiego życia,
pomoc w zorganizowaniu dostępu do literatury przedmiotowej i innych środków pomocnych w studiowaniu,
organizacja kongresów, zjazdów, konferencji i innych spotkań naukowych,
promocja wśród Studentów i Pracowników Uczelni, a także wśród szerokiej opinii publicznej potrzeb i praktyk w dziedzinie udzielania pierwszej pomocy przedszpitalnej w nagłych przypadkach,
organizowanie w ramach i pod kierownictwem Uczelni szkoleń oraz prowadzenie poradnictwa i konsultacji w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedszpitalnej w nagłych przypadkach,
promowanie Uczelni,
rozszerzanie i pogłębianie ogólnej wiedzy i umiejętności Studentów,
rozwijanie międzynarodowych kontaktów i współpracy naukowej,
rozwijanie umiejętności organizacyjnych i interpersonalnych członków Koła.
Strona archiwalna
Uniwersytet Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie
ul. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego 1, 30-705 Kraków https://uafm.edu.pl