Opiekunowie SKN:
Prezes SKN:
Marioła Kłak,
Koło Naukowe Promocji Zdrowia i Pielęgniarstwa zostało zapoczątkowane w maju 2011 roku. Założeniem działalności Koła jest poszerzanie wiedzy i umiejętności w zakresie przekazywania wiedzy o zdrowiu, promocja zdrowia, prowadzenie badań naukowych w obszarze nauk o zdrowiu, współpraca z Komitetami Organizacyjnymi konferencji i sympozjów naukowych krajowych i międzynarodowych inicjowanych przez Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu KAAFM, uczestniczeniu oraz organizacji konferencji studenckich, paneli dyskusyjnych itp.
Dużym atutem przynależenia do Koła jest możliwość udziału w wolontariacie, dzięki któremu studenci pogłębiają dotychczasową wiedzę i umiejętności zawodowe, a także mają możliwość zdobycia dodatkowego doświadczenia przydatnego w wykonywaniu zawodu pielęgniarki/pielęgniarza w przyszłości.
Zachęcamy do zaangażowania się w pracę SKN Promocji Zdrowia i Pielęgniarstwa studentów wszystkich kierunków Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu KAAFM w Krakowie.
W 2011 roku studenci SKN wzięli udział w II Konkursie Filmowym dla studentów na Najlepszy Film Promujący Zawód Pielęgniarki w Polsce organizowany przez Polskie Towarzystwo Pielęgniarskie Zarząd Główny.
Mamy się czym pochwalić – nasi studenci zdobyli wyróżnienie w II edycji Konkursu.
Studenci kontynuowali badania ankietowe metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview), nt Profilaktyki grypy i realizacji szczepień ochronnych przeciwko grypie w populacji osób dorosłych. Badania zakończyły się przygotowaniem wystąpienia zatytułowanego: Wiedza na temat grypy i szczepień przeciwko grypie w populacji osób dorosłych.
Członkowie SKN kontynuowali prowadzenie badań ankietowych wśród studentów WLiNoZ Krakowskiej Akademii na temat: Zachowania żywieniowe i opinie na temat żywności i żywienia wśród studentów Krakowskiej Akademii Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu” zakończone przygotowaniem wystąpienia na XI Międzynarodowej Konferencji Studenckich Kół Naukowych „Zdrowie gwarantem jakości życia”. Konferencja odbyła się w Nowym Targu 13.05.2019r., gdzie Studenci SKN Promocji Zdrowia i Pielęgniarstwa zajęli I Miejsce w konkursie na najlepszą pracę.
Ponadto w ramach wolontariatu uczestniczyli w Pierwszym Światowym Dniu Ubogich w Archidiecezji Krakowskiej w Przytulisku dla Bezdomnych Mężczyzn przy ul. Skawińskiej 6 w Krakowie, prowadzonym przez Zgromadzenie Braci Albertynów, gdzie dokonywali pomiaru ciśnienia tętniczego krwi oraz glikemii (2018r).
W ramach popularyzacji wiedzy o zdrowiu studenci SKN przeprowadzili pogadankę i przedstawienie wg własnego scenariusza „Kraina Dymusiów” na temat szkodliwości palenia tytoniu wśród dzieci z Przedszkola Samorządowego nr 110 na Osiedlu Kolorowym 28 w Krakowie, a także zorganizowali zbiórkę zabawek dla dzieci z kilku Domów Dziecka w Krakowie w ramach akcji ,,Pluszak na Mikołaja lub na Gwiazdkę dla dzieci z Domów Dziecka ‘’.
Działalność naukowo-badawcza Koła związana była z badaniami ankietowymi na temat „Jak walczyć ze smogiem w Krakowie w opinii mieszkańców miasta”. Badania zostały przeprowadzone wśród mieszkańców Krakowa, a ich wyniki zostały zaprezentowane w formie plakatu pt: : Opinia mieszkańców Krakowa nt smogu i wynikających z tego zagrożeń zdrowotnych na V Międzynarodowym Kongresie Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego "Zdrowie społeczeństwa to inwestycja, a nie wydatek" (Wrocław 2019r).
Studenci włączyli się także w prace Komitetu Organizacyjnego XVIII Konferencji Naukowej „Państwo. Gospodarka. Społeczeństwo. Sesja - Postępowanie w chorobach rzadkich, która odbyła się w czerwcu 2018 r. na Wydziale Lekarskim i Nauk o Zdrowiu.
Działalność studentów SKN to m.in. angażowanie się w promocję kierunku Pielęgniarstwo i Ratownictwo medyczne zorganizowaną na terenie Kampusu KAAFM dla młodzieży gimnazjalnej i licealnej z krakowskich szkół. Podczas spotkania studenci dokonywali pomiaru ciśnienia tętniczego krwi, poziomu glikemii, a także demonstrowali na trenażerach zakładanie wenflonu i pobór krwi.
Na II Międzynarodowym Kongresie Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego „ Zdrowie Publiczne -efektywnie wykorzystać zasoby ochrony zdrowia”, który odbył się we Wrocławiu w listopadzie 2016 r. zaprezentowano w formie plakatu wyniki badań ankietowych pt: Jakość życia oraz występowanie problemów zdrowotnych w grupie pacjentów w wieku podeszłym wśród mieszkańców DPS im. L. A. Helclów w Krakowie.
Studenci SKN czynnie uczestniczyli w pracach Komitetów Organizacyjnych trzech Konferencji Naukowo – Szkoleniowych „Mukowiscydoza - od rozpoznania do transplantacji płuc” zorganizowanej przez Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą z siedzibą w Rabce Zdrój; Światowego Dnia Promocji Higieny Rąk zorganizowanego w Szpitalu Zakonu Bonifratrów w Krakowie oraz XI Konferencji Naukowo - Szkoleniowej „Pacjent pielęgniarka partnerzy w działaniu" zorganizowanej przez Szpital Uniwersytecki w Krakowie, gdzie w sesji plakatowej zaprezentowali pracę zatytułowaną: „Motywy wyboru zawodu pielęgniarki w opinii studentów Krakowskiej Akademii im. A. Frycza Modrzewskiego w Krakowie. Natomiast na Międzynarodowej Konferencji Studenckich Kół Naukowych „ Nowe trendy w podejściu do zdrowia i choroby” zorganizowanej przez Podhalańską Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Nowym Targu Pani Diana Feduszka otrzymała wyróżnienie za pracę „ Wiedza kobiet w środowisku wiejskim na temat profilaktyki raka piesi. W ramach „ Dnia Samarytańskiego” zorganizowanego w Szpitalu Zakonu Bonifratrów w Krakowie studenci SKN Promocji Zdrowia i Pielęgniarstwa czynnie uczestniczyli w edukacji w zakresie resuscytacji krążeniowo - oddechowej mieszkańców Krakowa. Ponadto byli też organizatorami akcji honorowego krwiodawstwa na terenie Kampusu Krakowskiej Akademii we współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie (w trakcie akcji uzyskano 6350 ml płynnej krwi tj. 14 pełnych jednostek krwi).
W roku akademickim 2013/14 zaangażowanie studentów polegało m.in. na udziale w pracach Komitetu Organizacyjnego przygotowującego XII Kongres Pielęgniarek Polskich, który odbył się w dniach 12-14 czerwca 2014r na terenie KAAFM w Krakowie. Członkowie Koła uczestniczyli w konkursie na najlepszą pracę w sesji studenckiej Kongresu, podczas którego nagrodzone zostały dwie prace przygotowane przez studentów SKN Promocji Zdrowia i Pielęgniarstwa:
1. Czy pielęgniarstwo może być atrakcyjne dla mężczyzny?
2. Zasadność tradycji i symboliki we współczesnym pielęgniarstwie.
Poza tym członkowie SKN w listopadzie 2014r. zorganizowali przy współpracy z Fundacją DKMS na terenie Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza-Modrzewskiego akcję zatytułowaną "DWA WYMAZY & DO BAZY - wspólnie przeciw białaczce”. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem i polegała na rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych i dawców szpiku.