Proces kształcenia na Kierunku Pielęgniarstwo ukierunkowany jest na praktyczny aspekt pielęgnowania. Zmierza do rozwoju aktywności studentów i pogłębiania motywacji do samokształcenia, odbywa się w atmosferze rzetelnej pracy, szacunku, życzliwości i zaufania, zgodnie z ogólnoludzkimi zasadami etyki. Kształcenie praktyczne stanowi co najmniej ½ wymiaru kształcenia. Stanowi to w sumie 2300 godzin:
-Zajęć praktycznych -1100 godzin realizowane są pod bezpośrednim nadzorem i kierunkiem nauczyciela akademickiego
-Praktyk zawodowych – 1200 godzin są realizowane pod kierunkiem pielęgniarki (pracownika danego przedsiębiorstwa podmiotu leczniczego)
Kształcenie praktyczne realizowane jest w formie zajęć praktycznych i praktyk zawodowych w następujących oddziałach: internistycznym, chirurgicznym, pediatrycznym (niemowlęcym, noworodkowym), neurologicznym, psychiatrycznym, medycyny ratunkowej, intensywnej terapii, opieki długoterminowej, hospicja, oddziały położnicze i ginekologiczne oraz zakładach pielęgniarskiej opieki domowej, środowiskowej i szkolnej.
W trakcie kształcenia praktycznego zakresie podstaw opieki pielęgniarskiej i opieki specjalistycznej student studiów pierwszego stopnia nabywa umiejętności obejmujące:
Student kierunku Pielęgniarstwa aby mógł rozpocząć zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe w podmiotach leczniczych powinien:
Udział studenta w zajęciach praktycznych i praktykach zawodowych będzie dokumentowany w indeksie oraz dzienniczku umiejętności praktycznych.
Warunkiem zaliczenia praktyk zawodowych jest 100% obecność na praktykach oraz uzyskanie pozytywnej oceny potwierdzonej przez opiekuna praktyk w dzienniczku umiejętności praktycznych. Wpisu do indeksu oceny zaliczenia praktyk dokonuje Pełnomocnik Dziekana do spraw praktyk.