Polski parlamentaryzm w świetle danych empirycznych
1. Budowa systemu informatycznego do analizy zachowań parlamentarnych
W ramach badań zaprojektowano, wykonano i wdrożono system informatyczny służący jako narzędzie gromadzenia, przetwarzania, udostępniania i prezentacji danych, którego najważniejszą cechę stanowi uniwersalność i zdolność do ewolucji – system może zostać zastosowany do innych systemów parlamentarnych niż system polski, a zarazem możę być rozbudowywany o dalsze moduły bez konieczności przebudowy dotychczasowej struktury. System składa się z trzech głównych komponentów: bazodanowego (przechowywanie i zarządzanie danymi); analitycznego (oprogramowanie umożliwiające przetwarzanie danych, tj. generowanie statystyk i kwerend) oraz narzędziowego (oprogramowanie umożliwiające wprowadzanie i kategoryzację danych oraz wizualizację wyników). Dodatkowy komponent stanowi interfejs komunikacyjny dla zespołu badawczego.
2. Zebranie i kategoryzacja danych
Do zaprojektowanej bazy danych zostały wprowadzone następujące rodzaje danych pierwotnych: 1) posłowie, 2) kluby, 3) głosowania, 4) daty 5) projekty ustaw. Dane te zostały pobrane z witryn Sejmu (www.sejm.gov.pl) a następnie poddane kategoryzacji poprzez oznaczanie ich cech, co pozwoliło na wyróżnienie danych pochodnych, obejmujących informacje takie jak 1) poprawki do ustaw, 2) wnioski mniejszości, 3) etap procesu legislacyjnego, 4) autorstwo instytucjonalne i polityczne projektu, 5) rodzaje ustaw (nowelizacje, dostosowanie do prawa UE, ratyfikacje). Dane pierwotne obejmują wszystkie kadencje (w różnym zakresie – w zależności od zakresu udostępnienia przez Sejm), a dane wtórne – kadencję III, IV i V (w różnym zakresie, w zależności od stopnia zaawansowania procesu kategoryzacji).
3. Przeprowadzone badania
Na zebranych i skategoryzowanych danych przeprowadzono badania w trzech zakresach: 1) spójność ugrupowań (III, IV i V kadencja), 2) analiza procesu legislacyjnego (IV i V kadencja), 3) analiza konfliktów i sojuszy politycznych w głosowaniach (V kadencja). Uzyskane wyniki stanowią nową wiedzę empiryczną w zakresie funkcjonowania polskiego systemu parlamentarnego i obejmują:
ad) 1 analizę historyczną spójności klubów parlamentarnych;
ad 2) stworzenie modelu ścieżki legislacyjnej, obejmującego: porównanie skuteczności poszczególnych autorów instytucjonalnych, czas pracy nad projektami w poszczególnych kategoriach, ilość poprawek wnoszonych do projektów w poszczególnych kategoriach oraz częstotliwość występowania poszczególnych elementów procesu legislacyjnego (np wniosek o odrzucenie w I czytaniu, poprawki w II czytaniu) w zależności od rodzaju projektu i autora projektu.
ad 3) skuteczność poszczególnych autorów politycznych i analizę częstotliwości sojuszy pomiędzy klubami i kołami V kadencji w określonych rodzajach inicjatyw politycznych (projekty ustaw, wnioski o odrzucenie, poprawki).
4. Udostępnienie narzędzi i wyników badań
Oprócz publikacji książkowej „Wybrane aspekty funkcjonowania Sejmu w l. 1997-2007” stanowiącej podsumowanie przeprowadzonych badań, uzyskane wyniki udostępniany będą zainteresowanym badaczom za pośrednictwem stworzonej w tym celu platformy komunikacyjnej w postaci gotowych kwerend na stronach www.
Projekt finansowany przez Ministerstwo i Informatyzacji
(1 H02E 052 30) realizowany w okresie: 29. 06. 2006 – 28. 06. 2008