strona archiwalna
Orzeł
A A A

Raporty z badań

drukuj drukuj

Mediacja w rozwiązywaniu konfliktów wieku adolescencji

red. Małgorzata Leśniak

ISBN 978-83-7571-062-5

„Książka jest próbą odpowiedzi na pytania, na ile i w jakim zakresie mediacja może pomóc w rozwiązywaniu konfliktów wieku adolescencji. Składa się z artykułów analizujących między innymi: podstawy prawne stosowania mediacji w Polsce z krytyczną tego prawa analizą, szczególnie w odniesieniu do nieletnich i młodocianych sprawców czynów karalnych i przestępstw, a także mediacji po wyroku; charakterystykę okresu adolescencji z jej napięciami, kryzysami i konfliktami, w tym tak drastycznymi metodami ich rozwiązywania, jak samobójstwa. Zaburzenia w społecznym funkcjonowaniu nastolatka z problemem moczenia nocnego, często w tego typu opracowaniach pomijane, pomimo tego, że właśnie tak szczególne zaburzenia pozwalają pokazać w jaskrawy sposób genezę konfliktów intra- i interpersonalnych. Kolejny problem omawiany w tej publikacji to kompetencje społeczne młodzieży z zaburzeniami jako czynnik wpływający na skuteczność mediacji rodzinnych. Dopełnieniem całości jest nie tylko raport z badań nad postawami wobec mediacji mieszkańców dwóch wybranych miast w Polsce, ale także próba racjonalnego spojrzenia na tę, jak nienową i z pewną tradycją w Polsce procedurę rozwiązywania konfliktów.”

z wprowadzenia

Wybrane aspekty funkcjonowania Sejmu w latach 1997-2007

red. Jacek K. Sokołowski i Piotr Poznański, Kraków 2008

ISBN 978-83-7571-037-3

Romowie. Dalecy czy bliscy

Małgorzata Leśniak, Kraków 2009

ISBN 978-83-7571-010-6

Niniejszy raport jest pokłosiem dwóch projektów badawczych zrealizowanych na zlecenie Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie w ramach Pilotażowego programu na rzecz społeczności romskiej w województwie małopolskim oraz Programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce. Głównym celem badań było uzyskanie odpowiedzi na szereg pytań, które wynikły w związku z podejmowaniem przez policję działań w ramach obu programów. Jednakże ocena tych działań nie była możliwa bez szerszego odniesienia do innych obszarów, w których były i są podejmowane działania na rzecz Romów przez stosowne instytucje i urzędy województwa małopolskiego. Raport składa się z trzech rozdziałów. W pierwszym autorka dokonuje przeglądu najważniejszych założeń, zarówno programu na rzecz społeczności romskiej w województwie małopolskim, jak i programu, który był jego kontynuacją, lecz dotyczył ludności romskiej zamieszkałej na terytorium całej Polski. Drugi rozdział dotyczy stereotypów i uprzedzeń kierowanych przez nie-Romów w stosunku do przedstawicieli romskiej grypy etnicznej. Trzeci, ostatni rozdział prezentowanego opracowania, to raporty z badań przeprowadzonych wśród Romów – beneficjentów działań podejmowanych w ramach Programu oraz badań zrealizowanych wśród funkcjonariuszy policji Garnizonu Małopolskiego, którzy uczestniczą w realizacji zadań tego programu.

Polityka prawa a model edukacji prawniczej

Tadeusz Biernat,  Kraków 2007

ISBN 978-89823- 63-2

Niniejsze opracowanie powstało w ramach programu badawczego „Polityka prawa”. Głównym jego celem było uporządkowanie wiedzy i stworzenia podstaw dla dalszej pogłębionej dyskusji na temat polityki prawa. Za kluczowe obszary analizy uznane zostały zagadnienia polityki tworzenia i stosowania prawa oraz teorii (modelu) relacji polityka–prawo. W wyniku dyskusji nad zakresem badawczym postanowiono poszerzyć go o kwestie związane z problematyką kształtowania programu studiów prawniczych, przede wszystkim w kontekście badanych aspektów polityki prawa.

Prawne aspekty zatrudnienia osób wychowujących dzieci

Raport, Kraków 2007

ISBN 978-83-89823-74-8

Strona archiwalna
Uniwersytet Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie
ul. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego 1, 30-705 Kraków
https://uafm.edu.pl

Projekt i realizacja: Ideo Powered by: CMS Edito