dr n. med. Małgorzata Popławska - lekarz, specjalista anestezjologii i intensywnej terapii, specjalista medycyny ratunkowej, absolwentka studiów podyplomowych w zakresie zarządzania w ochronie zdrowia.
dr n. med. Joanna Sowizdraniuk – lekarz, specjalista chorób wewnętrznych, specjalista medycyny ratunkowej, specjalista medycyny pracy, instruktor ALS, instruktor BTLS.
dr n. o zdr. Marcin Mikos – prawnik, specjalista w zakresie zdrowia publicznego, sekretarz Polskiego Towarzystwa Prawa Medycznego. Specjalizuje się w prawie medycznym, prawie zdrowia publicznego oraz prawie ratownictwa medycznego.
mgr Barbara Seweryn – ratownik medyczny, magister fizjoterapii. Specjalizuje się w dydaktyce medycznej oraz profesjonalizmie medycznym, ukończyła studia doktoranckie w obszarze nauk społecznych – pedagogiki, od kilku lat opracowuje sposoby nauczania i ewaluacji kompetencji społecznych w zawodach medycznych.
mgr Krzysztof Palimonka – ratownik medyczny, magister zarządzania. Ukończył studia podyplomowe w zakresie dydaktyki ratownictwa medycznego i pierwszej pomocy, zarządzania zasobami ludzkimi i prawa pracy. Instruktor kursów pierwszej pomocy certyfikowany przez Europejską Radę Resuscytacji, First Aid Certification Centre of London oraz Emergency First Response z siedzibą w Bristolu.
Specjalista ds. praktycznego nauczania zawodu
Koordynator ds. praktyk zawodowych
lic. Jakub Grochowski – ratownik medyczny, od wielu lat związany z Krakowskim Pogotowiem Ratunkowym, obecnie kierownik zespołów wyjazdowych.
Zakład Ratownictwa Medycznego powstał w wyniku integracji działających od 2010 roku jednostek organizacyjnych Wydziału Zdrowia i Nauk Medycznych z aktualnie funkcjonującą strukturą Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu.
Obecnie, jako jednostka zależna Katedry Anestezjologii, Intensywnej Terapii i Medycyny Ratunkowej, Zakład Ratownictwa Medycznego koncentruje swoją działalność dydaktyczną i naukową w obszarze medycznych czynności ratunkowych podejmowanych przez zespoły ratownictwa medycznego oraz medycyny ratunkowej i katastrof.
Misją Zakładu Ratownictwa Medycznego jest kształtowanie i upowszechnianie nawyku udzielania pomocy osobom znajdującym się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego oraz budowanie postaw poszanowania wartości takich jak humanizm i godność człowieka w relacji z chorymi, ich rodzinami i współpracownikami.
W ramach działalności dydaktycznej, w oparciu o metody aktywizujące, zapewniamy Studentom warunki rozwoju umiejętności samodzielnego myślenia, swobody dyskusji, zaangażowanej wymiany poglądów i myśli. Dokładamy wszelkich starań, by na najwyższym poziomie przygotować Studentów do przyszłej pracy zawodowej. Ogromną wagę przywiązujemy do nowoczesnych metod ewaluacji efektów kształcenia takich jak: mini clinical evaluation exercise (mini-CEX), czy Objective Structured Clinical Examination (OSCE), zapewniamy także intensywny rozwój kompetencji naszych Studentów w ramach organizowanych zajęć praktycznych w Krakowskim Pogotowiu Ratunkowym i szpitalnych oddziałach ratunkowych na terenie Krakowa.
Dostosowujemy naszą ofertę badawczą i edukacyjną do potrzeb zmieniającego się otoczenia. Przedmiot naszych badań oraz działalność dydaktyczną konsultujemy i tworzymy w porozumieniu z interesariuszami – organizacjami społecznymi, innymi jednostkami naukowymi oraz partnerami zewnętrznymi.Stwarzamy Studentom możliwość uczestniczenia w życiu naukowym poprzez działalność Koła Naukowego „eRKA”, organizację szkoleń, mistrzostw pierwszej pomocy dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych woj. małopolskiego, warsztatów oraz konferencji naukowych. Efekty naszych badań i doświadczeń upowszechniamy poprzez publikacje naukowe, udział w konferencjach, zjazdach naukowych oraz wydarzeniach popularyzujących wiedzę.
Pracownicy i Współpracownicy Zakładu
Zespół Zakładu Ratownictwa Medycznego tworzą praktycy i pasjonaci ratownictwa medycznego, osoby wykonujące na różnych szczeblach zawody związane z systemem Państwowe Ratownictwo Medyczne i prowadzące badania naukowe w obszarach z nim związanych.