strona archiwalna
Orzeł
A A A

Nauka angielskiego

drukuj drukuj

English for Safety, Security and Law Enforcement

03-12-2012

AGNIESZKA M. SENDUR,  ANNA WARECKA

 

 

Kraków 2012, ISBN 978-83-7571-276-6, c: 40,00 zł, 38,00 zł

English for Safety, Security and Law Enforcement to podręcznik do nauki języka angielskiego dla studentów wydziałów bezpieczeństwa, pracowników zajmujących się szeroko rozumianym bezpieczeństwem, w tym bezpieczeństwem i higieną pracy, oraz wszystkich zainteresowanych problematyka bezpieczeństwa wewnętrznego i narodowego.

Książka zawiera 16 rozdziałów, z których  każdy dotyczy innego tematu i jest podzielony na dwa poziomy trudności języka:

 

  • A – poziom podstawowy (od poziomu A2 według  Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego CEFR).
  • B – poziom rozszerzony  (od poziomu co najmniej B1). Ta część jest przeznaczona dla osób sprawnie posługujących się językiem angielskim.

Tematyka poszczególnych rozdziałów: Uniformed Services, Weapons, the Army, the Police, Municipal Police, Border Guard, Prison Guard, Fire and rescue. OHS, First Aid, Emergency Management, Mass Events, Intelligence, Terrorism, Interent Safaety, Diplomacy.

Znakomitym uzupełnieniem publikacji są:

  • glosariusz – (Glossary) – spis słownictwa specjalistycznego występującego w zaprezentowanym materiale wraz z polskim tłumaczeniem;
  • angielsko-polski słowniczek (Vocabulary);
  • apendyks (Appendix)  - zbiór załączników, w których można znaleźć m.in. nazwy polskich służb mundurowych z tłumaczeniem na język angielski, strukturę armii polskiej, angielskie odpowiedniki polskich stopni wojskowych, przykład formularza zgłoszenia przestępstwa i formularza zgłoszenia wypadku w pracy, angielskie nazwy znaków drogowych, oraz inne informacje z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy;
  • przewodnik dla nauczyciela (Teacher”s Guide) –  propozycje szerszego wykorzystania zebranych materiałów, dodatkowe ćwiczenia, tematy zadań do samodzielnego opracowania przez studentów;
  • klucz do zadań (Key) -  odpowiedzi do wszystkich zadań znajdujących się w podręczniku.

Należy dodać, że materiał oparty jest na polskich realiach, co sprawia, że niniejszą publikację należy uznać za wyjątkową na polskim rynku wydawniczym. Akcentuje tę zaletę dr Andrzej Kurtyka, pisząc w swojej recenzji : (...) Wartą  podkreślenia cechą podręcznika jest jego powiązanie z polskimi realiami oraz potrzebami językowymi Polaków, którzy zawodowo zajmują się bezpieczeństwem. (...) Bardzo celnie zostały dobrane materiały źródłowe. (...) Na rynku polskim brakowało takiego podręcznika do nauki języka angielskiego, przede wszystkim, do rozwijania języka specjalistycznego związanego z zagadnieniami bezpieczeństwa (...). Jest to pierwszy podręcznik tego typu na naszym rynku . Książka została napisana przez dwie lektorki języka angielskiego, które pracują również ze słuchaczami studiującymi na Wydziale Nauk o Bezpieczeństwie. (...)
 

 

 

Pełna lista Aktualności
Strona archiwalna
Uniwersytet Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie
ul. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego 1, 30-705 Kraków
https://uafm.edu.pl

Projekt i realizacja: Ideo Powered by: CMS Edito