strona archiwalna
Orzeł
A A A

2005

drukuj drukuj

WIECZÓR PROZY W KSW
Wielu cenionych historyków, dziennikarzy oraz przedstawiciele Ambasady Litewskiej w Polsce przybyli wieczorem 10 listopada 2005r. do galerii „u Frycza” na spotkanie z prof. Janem Widackim. Powodem był wieczór prozy zorganizowany przez Krakowska Szkołę Wyższą, prezentujący najnowszą książkę opracowaną przez Profesora – „Kresy w oczach oficerów KOP”.
Prezentację książki poprowadził prof. Andrzej Romanowski, który był równocześnie moderatorem późniejszej dyskusji politycznej na temat: „Mit kresów a polska polityka wschodnia”.

INAUGURACJA ROKU AKADEMICKIEGO 2005/2006
Dnia 7 października 2005 r. w murach naszej Uczelni już po raz szósty zaśpiewano radosne Gaudeamus. Tym razem w auli nowego budynku dydaktycznego, którego uroczyste otwarcie i poświęcenie przez JE Księdza Arcybiskupa Metropolitę Krakowskiego Stanisława Dziwisza poprzedziło Inaugurację. Uroczystość zwieńczył wykład prof. dr hab. Stanisława Waltosia zatytułowany „O początkach polskiej kodyfikacji prawa karnego”.

Studia magisterskie na Politologii
Decyzją Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 15 lipca 2005 KSW uzyskała uprawnienia do prowadzenia studiów magisterskich na kierunku Politologia.

Nowy kierunek - ochrona środowiska
Decyzją Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 15 lipca 2005 KSW uzyskała uprawnienia do prowadzenia wyższych studiów zawodowych na kierunku "ochrona środowiska".

NASZ KAMPUS WYRÓŻNIONY I NAGRODZONY
W środę 8 czerwca 2005 roku KSW zorganizowała Konferencje Prasową z okazji przyznania Kampusowi Uczelni tytułu „BUDOWA ROKU 2004” w ogólnopolskim Konkursie Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa.
Nagrodą I stopnia w konkursie „Budowa Roku” wyróżniony został inwestor, czyli Krakowska Szkoła Wyższa im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego oraz generalny wykonawca, czyli Hochtief Polska Sp. z o.o., Oddział KPIS – Cracovia Kraków.
Konferencja prasowa rozpoczęła się punktualnie o godz. 12.00 towarzyszyło jej uroczyste wmurowanie przyznanej z okazji wygranej tablicy.
Konkurs jest organizowany corocznie przez PZITB, w ostatnich latach przy współudziale Ministerstwa Infrastruktury, Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast. Jego celem jest wyłonienie wyróżniających się obiektów budowlanych.

Kolejną nagrodą jest "Złote Wiertło" w kategorii Budownictwo Użyteczności Publicznej przyznane w ramach IX edycji konkursu "Platynowe Wiertło" organizowanego przez firmę BOSCH promującego wykonawców obiektów, które odzwierciedlają najnowsze osiągnięcia w architekturze czy technologiach budowlanych.

WIARYGODNA SZKOŁA
KSW jako jedna z 3 niepaństwowych uczelni w Małopolsce otrzymała certyfikat "Wiarygodna Szkoła" przyznawany przez Akademickie Centrum Informacyjne uczelniom, które działają w oparciu o silne podstawy prawne, posiadają odpowiednią bazę dydaktyczną, zapewniają komfortowe warunki studiowania - certyfikat

ZMIANA NA STANOWISKU REKTORA
Dnia 2 czerwca 2005 roku Krakowskie Towarzystwo Edukacyjne sp. z o.o., założyciel Krakowskiej Szkoły Wyższej im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego powołało prof. dr hab. Jerzego Malca na stanowisko Rektora Krakowskiej Szkoły Wyższej im. Andrzeja Frycza Jerzy Malec jest profesorem zwyczajnym nauk prawnych, wybitnym i uznanym specjalistą z zakresu historii administracji. W Krakowskiej Szkole Wyższej kieruje Katedrą Historii Państwa i Prawa. Od 2002 r. pełni funkcję eksperta Państwowej Komisji Akredytacyjnej przy MENiS. W latach 2000-2002 piastował stanowisko dziekana Wydziału Administracji, a następnie Wydziału Prawa i Administracji KSW. Jest autorem kilkudziesięciu publikacji, w tym kilku książek z zakresu historii administracji, historii ustroju oraz dziejów federalizmu polskiego i europejskiego.
Od 15 listopada 2002 r. prof. dr hab. Jerzy Malec pełni funkcję prorektora d/s studenckich w Krakowskiej Szkole Wyższej im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.

WYSTAWY PRAC WIEDEŃSKIEGO MALARZA ULRICHA GANSERTA I KRAKOWSKIEGO RZEŹBIARZA
WIESŁAWA PASTUŁY
Krakowska Szkoła Wyższa im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, Konsulat Generalny Republiki Austrii w Krakowie oraz Międzynarodowe Triennale Grafiki były organizatorami wystawy prac znanego, wiedeńskiego malarza Ulricha Ganserta i krakowskiego rzeźbiarza Wiesława Pastuły. Wernisaż wystawy odbył się 16 czerwca 2005 r. w budynku kampusu KSW. Wspólna wystawa austriackiego i polskiego artysty, prof. Ulricha Ganserta i Wiesława Pastuły jest dowodem na to, jak sztuka przybliża ludzi z różnych krajów. Wiesław Pastuła urodził się w 1960 roku w Zabajce koło Rzeszowa. Jest absolwentem Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Obecnie jest nauczycielem plastyki i sztuki. Pracuje twórczo w zakresie rzeźby, uprawia również rysunek i malarstwo. Jest Stypendystą Ministra Kultury i Sztuki oraz laureatem II nagrody w Konfrontacjach Młodych Artystów Krakowskich w 1986 roku. Prof. Ulrich Gansert, znany w całej Europie malarz, przyszedł na świat w 1942 roku we Wrocławiu. Studiował i udzielał się artystycznie w Niemczech oraz Austrii. Był profesorem gościnnym w Kassel i profesorem na Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu. Jest kierownikiem kursów letnich w Geras-Waldviertel, Goldegg i w ramach Kunstforum Montafon. Znany jest również z licznych wystaw w Austrii, Niemczech, Belgii, Francji, Szwajcarii i Japonii.
W galerii Krakowskiej Szkoły Wyższej „Oko dla Sztuki” tych dwóch artystów zajmujących się różną dziedziną sztuki i pochodzących z dwóch różnych krajów podzieliło się z mieszkańcami Krakowa swoimi pracami na jednej wystawie. Wiesław Pastuła zaprezentował swoje rzeźby z drewna, gipsu patynowanego, brązu oraz sztucznego kamienia, natomiast Ulrich Gansert swoje różnobarwne akwarele. Sztuka jest tym ogromnie ważnym czynnikiem, który ułatwia jednoczenie się Europy oraz przezwyciężenie barier w naszej mentalności - powiedziała podczas otwarcia wystawy mgr Hermine Poppeler, Konsul Generalnego Republiki Austrii.

"DZIEŃ SŁOWACKI" W KSW
W piątek 20 maja 2005 o godz. 13.30 w budynku kampusu Krakowskiej Szkoły Wyższej odbył się gościnny wykład Ministra Spraw Zagranicznych Słowacji, Eduardo Kukana, zatytułowany "Polityka zagraniczna Republiki Słowackiej w Zjednoczonej Europie". 
Późnym popołudniem odbył się wernisaż wystawy zatytułowanej "Archetyp sowy w różnych kulturach i zakątkach świata". Prezentowane eksponaty pochodziły ze zbiorów prywatnych mecenas sztuki Pani Zdenki Kukanovej. Pierwszą sowę Pani Zdenka Kukanova dostała od męża 14 lat temu. Potem była następna. Trzecią kupiła już sama. Dziś ma kolekcję ponad 600 sów… Galeria „U Frycza” prezentuje 400 z nich. Były tu sowy z drewna, ze szkła, z papieru, ze srebra i złota, sowy z koronki, z kamienia, z mosiądzu, a nawet z ciasta i czekolady. Były sowy wycinane, malowane i haftowane. Galeria zgromadziła również kilka przepięknie wypchanych ptaków. W szklanych gablotkach do odwiedzających wdzięczyły się sowy z Indii, z Grecji, z Węgier, z Czech, z Austrii, z Włoch, ze Stanów Zjednoczonych... Można było również zobaczyć sówkę z Krakowa wykonaną ze słomy - stała na honorowym miejscu zaraz obok tej pierwszej sprzed 14 lat. Wystawa była prezentowana w Polsce po raz pierwszy, wcześniej kilkakrotnie pokazywano ją na Słowacji. Właścicielka zbiorów wraz z małżonkiem, Eduardem Kukanem, Ministrem Spraw Zagranicznych Republiki Słowackiej, uczestniczyła w uroczystym otwarciu wystawy, którą poprzedził koncert Chóru Kameralnego Krakowskiej Szkoły Wyższej „ELIM”. Zaraz po wernisażu melomani i zaproszeni goście mieli okazję posłuchać jeszcze jednego występu. Na zielonym dziedzińcu kamienicy przy Kanoniczej 9, w świetle pochodni odbył się koncert lwowskiego kwintetu Artura Mikitki, zespołu będącego częścią Orkiestry Kameralnej przy lwowskiej Akademii Muzycznej im. M. Łysenki.

KOLEJE SZWAJCARII W FOTOGRAFII ARTURA BUDZOWSKIEGO...
W czwartek 14 kwietnia 2005 r. w budynku kampusu Krakowskiej Szkoły Wyższej odbył się wernisaż wystawy Koleje Szwajcarii w fotografii Artura Budzowskiego. Uroczystego otwarcia wystawy dokonał kanclerz Krakowskiej Szkoły Wyższej, prof. KSW dr Klemens Budzowski. Autor wystawy jest pracownikiem Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na co dzień zajmuje się syntezą organiczną. W ramach swojego hobby od ponad 15 lat fotografuje zabytki techniki związane z kolejami w Polsce. Jest członkiem Krakowskiego Klubu Modelarzy Kolejowych. Zdjęcia poświęcone kolejom Szwajcarii powstały podczas półtorarocznego pobytu autora na stypendium na Uniwersytecie w Zurichu. W chwilach wolnych od pracy laboratoryjnej podróżował po Szwajcarii oddając się swojej pasji fotograficznej. Koleje Szwajcarii różnią się znacznie od polskich. Prawie cała sieć kolejowa jest zelektryfikowana. Autora zafascynowały zwłaszcza koleje wąskotorowe o szerokości toru 1000 mm. Wiele z nich pełni w rejonach górskich funkcję podstawowego środka transportu, prowadząc pociągi pospieszne, a nawet ekspresowe. Spośród nich największe wrażenie zrobiły na autorze Koleje Retyjskie, które nie posiadając zębatki pokonują znaczne różnice wysokości dzięki stromym podjazdom, licznym serpentynom i pętlom, korzystając przy tym z wielu tuneli i wiaduktów. Obiekty te wpisały się na stałe w krajobraz Szwajcarii podkreślając jego harmonię i piękno. Wystawa dr. Artura Budzowskiego obejmuje ok. 50 zdjęć o tematyce kolejowej z różnych regionów Szwajcarii.

TARGI PRACY W KSW
O tym, że pracy można szukać w sposób łatwy i przyjemny przekonać się można było 19 kwietnia 2005 r. w głównym budynku uczelnianego kampusu. Odbyły się tam III Targi Pracy KSW. W imprezie wzięły udział firmy: PricewaterhouseCoopers, Leadeservice, Telefonia Dialog S.A., Profesjonalna Agencja Ochrony „Cobra-Południe, Credit Suisse, Viamot LTD, BWR Podolscy, Youth Travel Polska, Neckermann Polska, Centrum Personelu Czasowego, Zagórski Softland oraz Wojewódzki Urząd Pracy i Urząd Pracy pow. Krakowskiego. Swą ofertę przedstawiło biuro podróży „U Frycza”, odbyła się też prezentacja programu „Start w biznesie”. Można było oglądnąć atrakcyjny program praktyk zatytułowany „Cień menagera”. Targi cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

DEBATA KOŁA POLITOLOGÓW
„Odnowa demokracji w Polsce” – to temat debaty zorganizowanej 18 kwietnia 2005 r. przez koła Politologów KSW oraz Akademii Pedagogicznej. Jej gośćmi byli: Lidia Sonik (w zastępstwie Jana Rokity z Platformy Obywatelskiej), Tomasz Nałęcz z Socjaldemokracji Polskiej oraz Janusz Korwin-Mikke z Unii Polityki Realnej.

TARGI TURYSTYCZNE W BERLINIE
Prawie 150-osobowa reprezentacja naszej uczelni uczestniczyła w Międzynarodowych Targach Turystycznych (ITB) w Berlinie (12-16.03.2005 r.). Studenci turystyki międzynarodowej Krakowskiej Szkoły Wyższej, pod opieką prodziekana prof. KSW dr Stefana Sachy, nie tylko zbierali informacje na temat wystawców prezentujących się na targach, stosowanych technik marketingowych, lecz wzięli również udział w licznych prezentacjach i wykładach towarzyszących targom.

PIERWSZA NOC MUZEÓW W KSW
W tym roku Krakowska Szkoła Wyższa wzięła udział w Krakowskiej Nocy Muzeów (święcie wszystkich muzealników). Wieczorem 20 maja 2005 r., nasze dwie galerie zostały otwarte dla zwiedzających. W mieszczącej się w kampusie galerii „Oko dla Sztuki” odbył się wernisaż wystawy zdjęć Ananasa Sutkusa, jednego z największych współczesnych fotografów litewskich, założyciela i długoletniego przewodniczącego Związku Litewskich Artystów Fotografów, autora kilkudziesięciu wystaw i kilkunastu albumów autorskich.

Prace Antanasa Sutkusa znajdują się w najważniejszych kolekcjach fotograficznych na Litwie i w wielu innych krajach. Polscy miłośnicy fotografii tego autora mogli oglądnąć jego prace ponownie po 10 latach przerwy. Poprzednim razem mieli okazję poznać twórczość artysty w 1996 roku w Starej Galerii ZPAF w Warszawie. Z upływem czasu takie fotografie dojrzewają jak dobre wino, - powiedział podczas wystawy w warszawskiej galerii sam Sutkus - dostarczają wielu wzruszeń, wzbudzają podziw swoja wewnętrzną prawdą. (...) i są zapewne czymś więcej niż tylko suchą rejestracją przejawów codziennego życia, są wielką humanistyczną refleksją nad przemijaniem, nad dzieciństwem, nad starością, życiem i śmiercią. Jego czarno białe zdjęcia pełne są siły i magii. Najważniejszy w nich jest człowiek, a nie technika. Fotografie te od lat tworzą wizerunek narodu litewskiego. Wystawa zaprezentowana w Kampusie Krakowskiej Szkoły Wyższej im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, której oryginalny tytuł brzmiał „Archiwum codzienności”, była wystawą opartą głównie o bogate archiwum autora. Fotografie Sutkusa zatrzymują w biało-czarnej palecie najzwyklejsze codzienne chwile. Dla autora jest to cofnięcie się w świat dzieciństwa, wtedy bowiem, jak twierdzi, codzienność odczuwa się najsilniej. W dzisiejszym świecie najczęściej nie mamy czasu na takie zwykłe, codzienne życie. Wciąż za czymś gnamy, gonimy siebie i naszą chęć bycia lepszym, bogatszym, piękniejszym. Fotografie Sutkusa przypominają nam o tym, co kiedyś wydawało nam się najważniejsze, a na co dzisiaj nie zwracamy uwagi. W majową Noc Muzeów, do galerii „Oko dla Sztuki” zaglądało między innymi wielu studentów, miłośników fotografii i znawców Sutkusa. To pocieszający dowód na to, że wśród dzisiejszej młodzieży ważne są również ulotne chwile magicznej codzienności, nawet, jeśli nie zawierają w sobie żadnych wzniosłych wydarzeń.
 

Biuro Prasowe

Anna Cieślak
tel. 606 978 022

Dział Organizacji Konferencji Naukowych i Promocji

Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego

ul. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego 1, 30-705 Kraków
budynek B, pok. B 013

mgr Agata Bień-Krawiec, ; mgr Maciej Banach,

tel. 12 252 46 02

Strona archiwalna
Uniwersytet Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie
ul. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego 1, 30-705 Kraków
https://uafm.edu.pl

Projekt i realizacja: Ideo Powered by: CMS Edito