DZIEŃ RATOWNICTWA MEDYCZNEGO NA KRAKOWSKIEJ AKADEMII
Kulminacją Dnia Ratownictwa na Krakowskiej Akademii było pozorowane zdarzenie masowe, które rozpoczęliśmy przed godziną 17.00. Kiedy na terenie firmy Newberg Investment spółka z.o.o., przylegającym do Kapusu Krakowskiej Akademii rozległy się głosy pozorantów wołających rozpaczliwie o pomoc, musieliśmy uspokajać przygodnych obserwatorów i prosić by nie dzwonili na 112 – „spokojnie… to tylko ćwiczenia”.
Pozorowane zdarzenie masowe zostało zrealizowane dwukrotnie w tym samym dniu – miało charakter badania naukowego i jest częścią pracy dyplomowej studentów Ratownictwa Medycznego III roku studiów niestacjonarnych. Celem badania było ustalenie, jak duży wpływ na przeżywalność poszkodowanych w pierwszych kilkudziesięciu minutach zdarzenia masowego w trudnym terenie i w trudnych warunkach atmosferycznych ma użycie bezzałogowego drona latającego (wielowirnikowy system bezzałogowy firmy FlyTech Solutions testowany na potrzeby poszukiwań GOPR Grupy Podhalańskiej) oraz Zestawu Przerywania Procesu Umierania proponowanego przez firmę 9liner na potrzeby zdarzeń masowych.
Scenariusz zdarzenia zakładał dużą liczbę poszkodowanych (ponad 90 osób). Organizatorzy nawiązali do wydarzeń na Norweskiej wyspie Utoya leżącej na jeziorze Tyrifjorden, gdzie w 2011 r. uzbrojony mężczyzna otworzył ogień do przebywającej na obozie młodzieży. Wyzwanie dla służb stanowiły ciężkie rany postrzałowe oraz młodzież, która była nieufna, uciekała przed ratownikami ze względu na fakt, że napastnikiem była osoba przebrana za policjanta. W role pozorantów wcielili się przede wszystkim studenci i absolwenci kierunku Ratownictwo Medyczne Krakowskiej Akademii.
W ćwiczeniach wzięło udział 19 zespołów ratownictwa medycznego, w tym zespoły grupy Podhalańskiej GOPRU, Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego, Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, Oddziału Prewencji Policji , Polskiego Czerwonego Krzyża z Krakowa i Kielc, Maltańskiej Służby Medycznej, Emengency24 oraz zespoły studenckie. W pierwszym zespole docierającym na miejsce zdarzenia zgodzili się wystąpić doświadczeni ratownicy – Marek Siuta, Tomasz Sanak oraz Marcin Koszowski. Serdecznie dziękujemy za współpracę!
Nieodzowna okazała się pomoc straży pożarnej. Koordynatorem zdarzenia został Oficer Operacyjny Miasta Krakowa, pomoc nieśli: Kadeci szkoły Aspirantów PSP, strażacy z JRG 4, JRG 5, OP Zabierzów, OSP Niemodlin oraz strażacy z psami poszukiwawczymi z OSP-R Nowy Dwór Mazowiecki.
Po godzinie 20.30 rozpoczęła się druga symulacja zdarzenia – tym razem wykorzystano bezzałogowego drona latającego z kamera termowizyjną. Ratownicy mieli również do pomocy Zestaw Przerywania Procesu Umierania (zestaw opatrunków, staz taktycznych przygotowanych na potrzeby zdarzenia masowego) oraz znaczniki świetlne firmy Mactronik. Tego typu badanie podczas ćwiczeń przeprowadzono po raz pierwszy w Polsce! Dzień i wieczór był wyczerpujący… – uczyliśmy się współpracy pomiędzy służbami ratunkowymi oraz możliwości wykorzystania nowych technologii w tego typu wydarzeniach.
Dzień Ratownictwa na Krakowskiej Akademii to jednak nie tylko ćwiczenia zdarzenia masowego. Już w godzinach przedpołudniowych nasi studenci Ratownictwa Medycznego rozpoczęli pokazy i szkolenia dostępne dla wszystkich. Była również okazja do zapoznania się ze sprzętem przedstawionym przez naszych partnerów – przede wszystkim z copterem, sprzętem medycznym, fantomami treningowymi, znacznikami świetlnymi, sprzętem ratunkowym na wodach górskich. Istniała również możliwość poznania możliwości psów poszukiwawczych pracujących w straży pożarnej, które wdzięcznie prezentowały swoje wdzięki. Swoje stanowiska wystawili:
1. FlyTech Solutions (copter)
2. Mactronik (znacznik świetlny)
3. RuthLee (fantomy treningowe)
4. 9Liner (sprzęt medyczny ZPPU)
5. Castelior (skrzynie ładunkowe)
6. Haix Deva Poland
7. Federal Signal Vama
8. Sklep Ogniowy
9. Terra - Samsung
10. Instytut Ratownictwa na wodach górskich i powodziowych
11. OSP Nowy Dwór Mazowiecki – Ratownictwo Wodne .
Obserwatorami ćwiczeń był przedstawiciel Ministra Pracy i Polityki Społecznej – Władysława Kosiniaka Kamysza, przedstawiciele Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego, Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Krakowa, Komendy Policji w Krakowie, Komendy PSP w Krakowie, Zakładu medycyny Katastrof i Pomocy Doraźnej Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestniczącym za pomoc i zaangażowanie!