Tadeusz Biernat
Kraków 2014, ISBN 978-83-7571-251-3
część II
redakcja Zofia Foryś, Grażyna Franek, Jerzy Jaśkiewicz
Kraków 2014, ISBN 978-83-7571-348-0
Monografia pod redakcją dr n. med. Zofii Foryś, dr n. med. Grażyny Anny Franek, prof. dra hab. Jerzego Jaśkiewicza, stanowi zbiór prac ukazujących rozpiętość zainteresowań pielęgniarek i prowadzonych przez nie badań- począwszy od historii zawodu, poprzez etykę, zarządzanie aż po pielęgniarstwo specjalistyczne. Zaangażowanie polskich pielęgniarek w rozwój medycyny napawa wielką radością i nadzieją na przyszłość.
Komitet redakcyjny
redakcja Beata Dobrowolska, Zofia Foryś, Jerzy Jaśkiewicz
Kraków 2014, ISBN 978-83-7571-2957
Tematyka przedstawionych prac nawiązuje przede wszystkim do trzech celów rozwoju, zdefiniowanych przez ONZ na potrzeby projektu poprawy losów ludności świata, tj. nr 4- zmniejszenie wskaźnika umieralności dzieci, nr 5- poprawa zdrowia kobiet ciężarnych i położnic i nr 6- zwalczanie AIDS, malarii i innych chorób.
Treści zawarte w monografii wskazują dominujące kierunki badań we współczesnym pielęgniarstwie polskim, jego osiągnięcia, ale też niedostatki. W opracowaniu dominuje edukacja zdrowotna i promocja zdrowia, analizowana z różnej perspektywy badawczej- tej szerokiej, poświęconej np. poszukiwaniu przyczyn spadku akceptacji szczepień ochronnych, ale też węższej, przedstawiającej stopień przestrzegania zaleceń prozdrowotnych przez pacjentów, ze wskazaniem czynników motywujących oraz ciekawych rozwiązań w zakresie metodyki pracy z pacjentem.
z recenzji dr hab. Danuty Zarzyckiej